2021/22 Naisten U-17 Eurocupin toinen kierros alkaa 8. maaliskuuta | Nainen U17

Uuden UEFA:n naisten alle 17-vuotiaiden EM-mestaruuskilpailun toinen kierros UEFA Nations Leaguen tyyliin pelataan 8.-30. maaliskuuta ja ratkaisee, mitkä seitsemän joukkuetta liittyvät isäntä Bosnia ja Hertsegovinan finaaliturnaukseen. 15, ylennyksen ja putoamisen lisäksi. A- ja B-liigan välillä.

A-liigaan kuuluu 28 joukkuetta, joista seitsemän noussut B-liigasta syksyn kierroksen 1 aikana. He jaettiin seitsemään ryhmään; Näistä yhden paikan miniturnauksista voittajat pääsevät finaaliin ja neljänneksi sijoittuneet joukkueet putoavat B-liigaan kauden 2022/23 kierrokselle.

B-liigan joukkueet (mukaan lukien seitsemän A-sarjasta kierroksella 1 pudonnutta joukkuetta) kilpailevat nousemisesta A-liigaan kuudessa ryhmässä. Bosnia ja Hertsegovina osallistuu, vaikka heidän paikkansa finaalissa on varma isäntänä.

Liiga A

  • Lohkon voittajat kohtaavat isäntä Bosnia ja Hertsegovinan turnauksen finaalissa 3.-15. toukokuuta.
  • Neljänneksi sijoittuneet joukkueet siirtyivät B-liigaan kauden 1 kierrokselle 2022/23.
  • Saksa voitti turnauksen viimeisen erän kaudella 2018/19, ja seitsemän 11 ​​kaudesta on saatu päätökseen.
  • Espanja on kolminkertainen mestari ja Puola ainoa muu voittaja kaudella 2012/13.
  • Unkari, Kosovo, Montenegro, Romania, Venäjä, Slovakia, Slovenia ja Ukraina tavoittelevat isäntä Bosnia ja Hertsegovinan debyyttiään finaalissa.

Ryhmä A1 (23.-29. maaliskuuta): Irlanti *, Islanti, Suomi, Slovakia

Ryhmä A2 (10.–16. maaliskuuta): Espanja, Tšekki, Unkari *, Ukraina

Ryhmä A3 (24.-30. maaliskuuta): Ruotsi, Norja*, Serbia, Romania

Ryhmä A4 (13.–19. maaliskuuta): Tanska *, Venäjä, Kreikka, Valko-Venäjä

Ryhmä A5 (23.-29. maaliskuuta): Saksa, Itävalta, Slovenia, Kosovo *

Ryhmä A6 (24.–30. maaliskuuta): Puola *, Ranska, Englanti, Kroatia

Ryhmä A7 (16.–22. maaliskuuta): Alankomaat, Portugali*, Italia, Montenegro

* Isännät

Liiga b

  • Ryhmän voittajat ja kakkossijat, joilla on paras tulos ensimmäiseksi ja kolmanneksi sijoittuneita joukkueita vastaan, nousevat A-liigaan kaudella 1 kaudella 2022/23.

B-liigan joukkueet kilpailevat nousustaUEFA Getty Inagesin kautta

Ryhmä B1 (10.–16. maaliskuuta): Pohjois-Irlanti, Israel*, Färsaaret, Luxemburg

Ryhmä B2 (15.–21. maaliskuuta): Wales, Turkki, Latvia, Armenia *

Ryhmä B3 (8.–14. maaliskuuta): Skotlanti, Azerbaidžan, Albania*, Pohjois-Makedonia

Ryhmä B4 (16.–22. maaliskuuta): Bulgaria *, Viro, Georgia

Ryhmä B5 (23.–29. maaliskuuta): Sveitsi, Liettua*, Kazakstan

Ryhmä B6 (14.–20. maaliskuuta): Belgia, Bosnia ja Hertsegovina * (finaalien isännät), Moldova

* Isännät

Kuinka kierros 1 perusti sarjat?

Liiga A

1. kierroksen ryhmävoittajat: Irlanti (A1), Hollanti (A2), Ruotsi (A3), Saksa (A4, puolustava mestari), Puola (A5), Tanska (A6), Espanja (A7)

Ryhmäkakkoset kierroksesta 1: Norja (A1), Tšekki (A2), Ranska (A3), Portugali (A4), Venäjä (A5), Itävalta (A6), Islanti (A7)

Kolmas sija kierroksen 1 ryhmässä: Unkari (A1), Slovenia (A2), Italia (A3), Suomi (A4), Englanti (A5), Kreikka (A6), Serbia (A7)

Noussut B-liigasta: Valko-Venäjä (paras kakkonen), Kroatia, Kosovo, Montenegro, Romania, Slovakia, Ukraina

Liiga b

Vapautunut A-liigasta: Belgia, Bosnia ja Hertsegovina (finaalin isäntä), Bulgaria, Pohjois-Irlanti, Skotlanti, Sveitsi, Wales

2. kierroksen ryhmäkakkonen: Liettua (B2), Viro (B3), Israel (B4), Turkki (B5), Azerbaidžan (B6)

Kolmas sija 2. kierroksen ryhmässä: Luxemburg (B1), Kazakstan (B2), Pohjois-Makedonia (B3), Färsaaret (B4), Latvia (B5), Albania (B6)

Neljäs sija 2-kierroksen ryhmässä: Georgia (B1), Armenia (B2), Moldova (B3)

2021/22 Naisten U-17 Eurocupin toinen kierros alkaa 8. maaliskuuta | Nainen U17

Source#Naisten #U17 #Eurocupin #toinen #kierros #alkaa #maaliskuuta #Nainen #U17

Leave a Comment